Samorządowcy z gminy Cisna mają szereg pomysłów na rozwój regionu, które są godne uwagi – a może nawet naśladowania? To m.in. budowa toru saneczkowego w Wetlinie, czy też stworzenie specjalnej aplikacji rowerowej. Poniżej więcej o ciekawych pomysłach rozwoju w regionie.
Nie stawiają tylko na bliskość Bieszczad i naturalnego uroku gór. Samorządowcy z Podkarpacia, jak m.in. ci z gminy Cisna, maja szereg pomysłów, jak uatrakcyjnić nasz region pod względem turystycznym. I co najważniejsze, te pomysły mają zamiar realizować!
Dariusz Wethacz, wójt wspomnianej gminy, podzielił się relacją z ważnej konferencji, która odbyła się w Polańczyku na początku sierpnia. Jak opisuje, wydarzenie, zorganizowane z inicjatywy marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, zgromadziło ponad 100 uczestników, w tym samorządowców z różnych gmin Bieszczad przedsiębiorców, a także przedstawicieli instytucji takich jak Bieszczadzkie WOPR i GOPR oraz Lasy Państwowe.
Konferencja była doskonałą okazją do dyskusji nad przyszłością Bieszczadów, ze szczególnym naciskiem na wsparcie przedsiębiorczości i rozwój turystyki, wykorzystując fundusze europejskie. Marszałek Ortyl przedstawił dostępne źródła finansowania z budżetu województwa i środków unijnych, podkreślając konieczność zrównoważonego rozwoju, który pozwoli zachować unikalne walory przyrodnicze Bieszczadów, a jednocześnie wspierać ich gospodarczy wzrost
-poinformował wójt, gminy Cisna.
Włodarz bieszczadzkiej gminy dodał, że podczas spotkania miał możliwość zaprezentować kluczowe projekty dla samorządu, którym kieruje.
Przede wszystkim, planujemy budowę toru saneczkowego w Wetlinie, który stanie się nową atrakcją turystyczną, przyciągającą odwiedzających nas gości. Projekt ten nie tylko rozwija lokalną infrastrukturę, ale również stwarza nowe miejsca pracy, pomagając zatrzymać młodych mieszkańców w naszym regionie
-opisuje wójt.
Dariusz Wethacz omówił także plany budowy multimedialnej Chaty „Zaginione Bieszczady” lub „Bieszczady wczoraj i dziś” w miejscowości Krzywe.
Chata powstanie w miejscu, gdzie przed laty funkcjonowała młynówka, a jej budynek zostanie zbudowany na wzór dawnej konstrukcji, z użyciem tradycyjnych materiałów. Wnętrze chaty będzie nowoczesne, aby w innowacyjny sposób prezentować całe dziedzictwo naszej gminy oraz historię Bieszczad
-podkreślił.
Zaznaczył, że kolejnym ważnym projektem dla regionu jest rozwój sieci ścieżek rowerowych, które połączą kluczowe atrakcje turystyczne gminy.
Aby ułatwić turystom korzystanie z tych tras, planujemy stworzenie specjalnej aplikacji, która skataloguje wszystkie aktualne i nowe ścieżki rowerowe. Dzięki niej każdy turysta będzie miał wszystkie informacje pod ręką, a mieszkańcy będą mogli z łatwością wskazywać tę aplikację jako źródło kompleksowej wiedzy o naszym regionie
-wyjaśnia wójt.
To tylko jeden przykład pomysłów, jakie mają na rozwój Podkarpacia i Bieszczad miejscowi samorządowcy. Podczas konferencji również inni włodarze zaprezentowali swoje plany rozwojowe, obejmujące m.in. budowę nowych ścieżek rowerowych, rozbudowę infrastruktury turystycznej oraz modernizację tras narciarskich.