W ostatnią niedzielę 14.07.2024r. w miejscowości Domostawa odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika upamiętniającego ofiary Rzezi Wołyńskiej. Kilkanaście tysięcy osób, było uczestnikami uroczystości, która upamiętniała ofiary ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wydarzenie odbyło się przy MOP Bukowa II, przy drodze S19 Lublin – Rzeszów. Więcej informacji oraz relacja foto w poniższym artykule.
Podczas uroczystości zebrało się liczne grono stowarzyszeń, grup, oraz okoliczne władze samorządowe, między innymi Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Józef Sroka i Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko.
Monument „Rzeź Wołyńska”, którego uroczyste odsłonięcie, było jednym z ważniejszych punktów uroczystości został zamówiony przez Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z siedzibą w Nowym Jorku, a wykonawcą pomnika był urodzony w Ulanowie, artysta rzeźbiarz śp. Andrzej Pityński.
Niestety Pan Andrzej nie dożył uroczystego odsłonięcia gdyż zmarł w miasteczku Mount Holly w Stanach zjednoczonych Ameryki. Oprócz pomnika “Rzezi Wołyńskiej” zaprojektował on też “Pomnik Żołnierzy Wyklętych” w Jaśle, co było jego ostatnim projektem, a wykonał go nieodpłatnie. Jego odsłonięcie miało miejsce 27 września 2019. Był także Kawalerem Orderu Orła Białego “w uznaniu znamienitych zasług dla upowszechniania i popularyzowania historii polskiego czynu niepodległościowego, za wybitne osiągnięcia w twórczości rzeźbiarskiej, działalność polonijną i krzewienie polskości“, który wręczył mu Prezydent RP Andrzej Duda.
Rozpoczęcie ceremonii zaczęło się od Mszy Św. w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej, którą odprawił ks. Antoni Moskal, który jest członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. Zastąpił on zmarłego w styczniu br. ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego, który planowo miał celebrować Mszę podczas uroczystości.
Po uroczystej Mszy Św. nastąpiła część oficjalna, czyli przemówienia oraz ceremonia złożenia przez delegacje kwiatów, wieńców i zniczy. Muzykę podczas tej części zapewnił zespół wokalny „Hubal” z Hrubieszowa.
Prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, były Wójt Gminy Jarocin – Zbigniew Walczak, główny inicjator budowy pomnika w Domostawie podczas przemówienia poinformował, że w przyszłym roku planowane są dalsze prace na terenie wokół pomnika. Powstanie między innymi Ściana Pamięci pomordowanych na Wołyniu, a cały teren zostanie ogrodzony.
Poniżej, także Kazanie podczas Mszy Św., Ks. Antoniego Moskala dostępne Poniżej.