Stare zostaną odnowione, powstaną też nowe. Wszystkie mają pomóc w walce z suszą, która daje się we znaki podkarpackim rolnikom. Na zbiorniki retencyjne władze województwa przekażą ponad 8 milionów złotych – kolejne czekają na rozdysponowanie.
W podkarpackim urzędzie marszałkowskim zostały podpisane umowy na dofinansowanie powstania w regionie nowych zbiorników retencyjnych lub zmodernizowanie już istniejących. W sumie na ten cel trafi 8,4 mln złotych. Jak podkreślają przedstawiciele urzędu, są to środki unijne pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Co ważne, do rozdysponowania w tym zakresie pozostało jeszcze blisko 18 mln złotych, a nabór wniosków na dofinansowanie kolejnych zadań z zakresu infrastruktury retencyjnej potrwa do końca kwietnia 2024 roku.
Do tej pory ocenie poddanych zostało 25 projektów zgłoszonych przez podkarpackie gminy, z których ostatecznie pozytywną weryfikację przeszło 17 zadań z 16 gmin. Łączna kwota dofinansowania na wszystkie przedsięwzięcia to 8,4 mln złotych. W efekcie na Podkarpaciu powstaną otwarte zbiorniki do retencjonowania wód opadowych i roztopowych, które będą gromadziły również wody gruntowe i płynące, np. w rowach melioracyjnych czy małych ciekach wodnych.
– To nasze kolejne działanie w obszarze zarządzania zasobami wodnymi, które ma przyczynić się do zwiększenia retencji na obszarach wiejskich, co pozwoli przeciwdziałać negatywnym skutkom suszy, z którymi coraz częściej boryka się również nasz region
mówi wicemarszałek Piotr Pilch.
Z kolei wicemarszałek Ewa Draus podkreśla, jak ważne jest odpowiednie gospodarowanie zasobami.
– Woda staje się coraz większym dobrem. Dlatego gratuluję państwu tego, że na terenie waszych gmin podejmujecie się tego ważnego zadania, aby zasobami wodnymi dobrze gospodarować
oświadczyła.
Warto przypomnieć, że maksymalna kwota dofinansowania, o jaką mogły się ubiegać gminy to 500 tys. złotych. Wsparcie otrzyma 16 podkarpackich gmin: Harasiuki, Narol, Laszki, Lubaczów, Kolbuszowa, Grębów, Baranów Sandomierski, Głogów Małopolski, Grodzisko Dolne, Sokołów Małopolski, Zaleszany, Nowa Sarzyna, Pruchnik, Tarnowiec, Jedlicze i Żyraków. Gmina Lubaczów otrzymała dofinansowanie na dwa projekty.
Fot. UMWP