W dniu 25 kwietnia, w Sali Gobelinowej, w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku, o godz. 17:00, odbędzie się Premiera książki Piotra Paszkiewicza “Śladem obiektów zabytkowych na Cmentarzu Centralnym w Sanoku”. Poniżej w artykule informacje o książce i autorze.
Książka
Książka dedykowana jest mieszkańcom Sanoka, historykom sztuki, osobom zainteresowanym kulturą, zabytkami, a nade wszystko pamięcią historyczną osób i miejsc. Monografia stanowi opis zarówno artystyczny i techniczny wykonania wybranych obiektów zabytkowych na Cmentarzu Centralnym w Sanoku: nagrobków, jak również pomników i tablic. Równolegle autor przybliżył sylwetki wpisanych w metrykę miasta osób upamiętnionych na inskrypcjach oraz postaci szerzej nieznanych czy zapomnianych, spoczywających na cmentarzu. Dużym walorem pracy jest szeroka i gruntownie przepracowana baza źródłowa stanowiąca o wysokiej wartości merytorycznej opracowania. Autor korzystał m.in. z Archiwum Muzeum Historycznego w Sanoku, ale wiedzę czerpał również z literatury dawnej oraz współczesnej. Książka opatrzona jest załącznikami graficznymi, zdjęciami i pomocnym w poznaniu topografii miejsca szkicem sytuacyjnym z uwzględnieniem komunikacji wewnętrznej cmentarza i lokalizacją poszczególnych obiektów. Całości dopełnia mapa z lokalizacją zabytków.
Autor
Piotr Paszkiewicz autor prezentowanej książki, niegdysiejszy uczeń sanockiego II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku, a następnie absolwent studiów Prawniczych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie Europejskim „Viadrina” we Frankfurcie nad Odrą. Wieloletni redaktor polskojęzycznej Wikipedii. Sercem i życiem związany z Sanokiem, współpracownik Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku, członek Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sanoku, dziennikarz Tygodnika Sanockiego, autor niedawno wydanej książki „Związani z Sanokiem i Powstaniem Styczniowym”. Troszczy się o cenną spuściznę zabytków, kultury i pamięci historycznej miasta czego wyrazem jest także powyższa książka.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030