W dniach 1-7 kwietnia 2024 w całej Polsce jest obchodzony Tydzień Czystości Wód. Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia rzek, jezior i mórz, jak i podkreślenie potrzeby lepszego zarządzania gospodarka wodną i dbania o środowisko wodne poprzez edukację. Z tej okazji zespół Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz we współpracy z Wody Polskie RZGW Rzeszów zaplanowało w wydarzenie pn. „Wodne życie Podkarpacia”. Więcej o wydarzeniu poniżej.
Zanieczyszczenie wody jest jednym z największych zagrożeń XXI wieku. Może ono wynikać ze zbyt szybko postępującej, niekontrolowanej urbanizacji, czy rozwijający się przemysł. Efektem tych działań są zanieczyszczenia, które często trafiają do rzek i jezior, co bezpośrednio przyczynia się do wymierania licznych gatunków roślin i zwierząt. Dlatego warto przyłączyć się do tej akcji. Zwiększając świadomość z zakresu edukacji ekologicznej, jesteśmy w stanie wpłynąć na stan wód w naszym kraju, co da szanse przyszłym pokoleniom na cieszenie się czystą wodą w przyszłości.
mówi Krzysztof Malinowski, Specjalista ds. Rozwoju i Współpracy w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz
PROGRAM WYDARZENIA:
2-7.04.2024:
– „Świat w kropli wody” – warsztaty specjalne dla szkół, rodzin i osób indywidualnych w pracowni biologiczno-ekologicznej Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać różnorodność mikroorganizmów wodnych, a także przekonają się, jak ważna jest woda dla wszystkich istot żywych. Patronat nad warsztatami objęło Wody Polskie RZGW Rzeszów.
5.04.2024 (piątek):
-12:00 – 16:00 – Spotkania edukacyjne w bezpłatnej strefie (holu) Podkarpackiego Centrum Nauki:
- „Wędkarstwo – hobby dla wszystkich: małych i dużych” – pokazy i warsztaty
z wędkarzami z haczykowo.pl - „Wodne eksperymenty to jest to!” – strefa edukacji Wody Polskie, aktywności naukowe oraz quiz edukacyjny „Wodne koło fortuny”.
-16:00 – Sofa Naukowa PCN w bezpłatnej strefie, czyli kuluarowe rozmowy z ekspertami o nauce.
Czy wiecie, że Podkarpacie jest niezwykle bogate pod względem różnorodności ekosystemów wodnych, od górskich strumieni po nizinne rzeki?
Tym razem na Sofie zostanie podjęty temat „Różnorodność i znaczenie ryb na Podkarpaciu” z udziałem autorytetu naukowego w osobie Pana Bartosza Jagusztyna – pracownika naukowo-technicznego Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który zagłębi uczestników wydarzenia w fascynujący świat ryb zamieszkujących wody Podkarpacia – regionu wyjątkowego ze względu na mnogość ekosystemów wodnych, od górskich strumieni po niemal nizinne rzeki. Będzie to świetna okazja dla uczestników do przyjrzenia się różnorodności gatunkowej ryb w tych wodach, ich roli oraz wyzwaniom, z jakimi się spotykają. Zostanie przedstawiona charakterystyka regionu Podkarpacia, z naciskiem na jego unikatowe ekosystemy wodne. Omówi się główne gatunki ryb występujących w tych wodach, z zwróceniem uwagi na ich specyficzne przystosowania do życia w różnych warunkach wodnych.